Czym jest smog?

Czym jest smog?

Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, media biją na alarm, że poziom smogu został przekroczony kilkukrotnie. Ok, ale czym właściwie jest „smog”?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które wywołane jest zanieczyszczeniem powietrza stworzonym przez człowieka oraz niekorzystnymi zjawiskami naturalnymi takimi jak mgła czy bezwietrzna pogoda. Jako ciekawostka dodam, że słowo smog powstało z połączenia dwóch angielskich słów: smoke i fog. Czyli w wolnym tłumaczeniu dymna mgła 😉 Smog najczęściej możemy zaobserwować jako wiszącą nad miastem siwą mgłę, często w towarzystwie nieprzyjemnego, wręcz duszącego zapachu. W skład „dymnej mgły” wchodzą:

  • Związki chemiczne
  • Pyłki
  • Wilgoć

Z substancji najgroźniejszych dla zdrowia człowieka mamy benzopiren, cząsteczki PM2,5 i PM10.

No dobrze, wiemy już czym jest smog, ale czy serio mamy powody do zmartwień? Niestety mamy. Według WHO smog w krakowie(Światowa Organizacja Zdrowia) w 2017r aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Żeby dolać oliwy do ognia, Europejska Agencja Środowiska śpieszy donieść, że Polska jest absolutnym liderem w emisji rakotwórczego benzopirenu. No pięknie! Zapewne oglądając telewizję lub słuchając radia można by pomyśleć, że miastem o największym zanieczyszczenia powietrza jest Kraków. Nic bardziej mylnego! Kraków zajmuje dopiero 8 miejsce na liście 33 Polskich miast:

Zanieczyszczenie-powietrza-w-miastach-UE

Zdecydowanym liderem jest Żywiec. Czemu akurat Żywiec? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się pochylić nad tematem, w jaki sposób powstaje smog.

Skąd bierze się smog?

smog

Główną przyczyną powstawania smogu jest spalanie na niskiej wysokości. Oznacza to, że wszystkie piece ogrzewające domy węglem lub, co gorsza, śmieciami, mają ogromny wpływ na powstawanie smogu. Odpady węglowe to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru oraz popiołu. Ogrzewanie domów powoduje nawet 87% całej emisji rakotwórczego benzopirenu i 100% zanieczyszczeń związanych ze spalaniem tworzyw sztucznych. Warto również obalić mit ekologicznego palenia drewnem w piecu domowym. Nic bardziej mylnego. Spalanie drewna jest w czołówce czynności generujących szkodliwy pył. Oczywiście nie tylko piece domowe są winne, ale również: elektrownie węglowe, zakłady przemysłowe, wszystkie pojazdy spalinowe itp.

Czemu smog głównie daje się we znaki zimą? Ponieważ zimą często wiatr wieje słabiej niż w inne pory roku, dzięki czemu może on bezkarnie wisieć w powietrzu. Zapytacie, dlaczego więc Żywiec ma najwyższy poziom zanieczyszczenia ze wszystkich Polskich miast? Jest to zbieg niesprzyjających warunków. Owszem, aby w Żywcu ogrzać mieszkanie głównie pali się w piecu (chociaż rada miasta wykonuje kawał dobrej roboty w celu minimalizacji emisji spalin przykładowo rozdając błękitny węgiel, który po spaleniu nie emituje żadnych zanieczyszczeń oraz udzielając dofinansowania do pieców elektrycznych), ale samo położenie miasta jest problematyczne. Otóż Żywiec leży w kotlinie, co znacznie ogranicza cyrkulację powietrza. Przejeżdżające przez miasto samochody wcale nie polepszają sytuacji.

W następnych wpisach omówię sposoby chronienia się przed smogiem oraz w jaki sposób możemy sprawdzić stan zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy. Zachęcam do śledzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *